Всеки индивид има самостоятелна финансова дейност, която отразява потребностите му, ценностна нагласа, придобита степен на образователно ниво.
Системата на финансовия мениджмънт за управление на личното богатство е изградена от зависими компоненти (вж. Таблица 1):
- обект на управлението, финансовите ресурси и субект – т.е. самият индивид;
- финансови методи и финансови инструменти;
- финансови и информационни технологии.
В качеството си на обект, се разглеждат личните финансови ресурси, които представляват текущите и потенциално възможни парични средства, намиращи се в собственост и в разпореждане на човека и използвани за задоволяване на неговите жизнени потребности.
Субектът на управление е самият индивид, който се явява един от най-малко изследваните икономически агенти, най-вече поради факта, че индивидуалността е определяща при вземането и изпълнението на решенията в областта на персоналните финанси. Личността поставя самостоятелно финансови цели, приема и реализира финансови решения, отчитайки собствените си възможности. Върху компетентността на индивида при вземането на финансови решения влияние оказват множество фактори, както външни, така и вътрешни.
Таблица 1.
Системата на персоналния финансов мениджмънт
Елементи
|
Характеристика |
Обект – персонални входящи и изходящи парични потоци на управление | Паричните доходи, формиращи се при взаимодействие с институционалната среда и разходите включващи потребление и спестяване |
Субект на управление | Лице, което има отделен бюджет и взема самостоятелни финансови решения |
Финансови методи | Съвкупност от способи за установяване ресурсния потенциал на финансовите средства на индивида |
Финансови инструменти за краткосрочно и дългосрочно инвестиране
|
· избор на начини за движение на персоналните финансови ресурси в институционалната среда, които оказват количествено въздействие на обема на личните ресурси
· измерители на ефективността на финансовите решения |
On-line системи за управление на персоналните парични потоци | Служат за бързо калкулиране на бъдеща стойност и настояща стойност на парите при определяне на финансовите цели |
Информационни иновации | Техническите средства, чрез които се обработват информационните потоци |
Дълго време ролята на индивида като икономически субект и влиянието, което оказва конвенционалната и неконвенционална среда върху финансовото поведение на индивида е недооценявана. Индивидът, от една страна, е субект, вземащ самостоятелни финансови решения, а от друга, е участник в заобикалящата среда, като работещ, потребител или инвеститор. Институционалната среда, като система от формални и неформални правила, оказва психологическо влияние върху поведението на индивида. Постоянната взаимовръзка между индивида и обществото се потвърждава от промяната на икономическата система, която налага, макар и бавно, смяна на парадигмата спрямо управлението на личните финанси. Институциите оказват въздействие върху компетентността на индивида, чрез възпитание, целенасочено образование и формиране на финансова култура като съвкупност от ценности, традиции и идеи, въздействащи върху съзнанието и поведението на индивида във финансовата сфера.
Влиянието на институционалната среда върху индивида при управление на персоналните финанси се изразява чрез законодателството, което гарантира правото на собственост от една страна и от друга налага данъчно бреме под формата на персонални подоходни и имуществени данъци, както и косвени данъци, включени в цената на стоките и услугите.
При изследване значението на институционалната среда в управлението на персоналните парични потоци, трябва да се вземат под внимание трансферите и субсидиите, които участват във формирането на личните доходи и въздействието на темповете на инфлация, промяната на лихвените проценти и безработицата върху съхранението на персоналното богатство.
По – долу е предоставен линк към калкулатор за изчисляване на личната инфлация: